fbpx

Охоронне освітлення

Союз-Гарантія > Блог > Статті > Охоронне освітлення

Охоронному освітленню, зазвичай, не приділяють належної уваги, хоча це досить важливий аспект, який потрібно враховувати при побудові повноцінної системи безпеки.

Досить часто власники підприємств, у яких є своя прилегла територія, приділяють набагато більше уваги охоронній сигналізації, фізичній охороні, системі відеоспостереження, ніж коректній системі охоронного освітлення.

Найчастіше освітлення не забезпечує належного рівня освітленості, не охоплює все «потаємні» місця, де може сховатися зловмисник, місця можливого проникнення, тому що завдання перед освітленням ставляться виходячи з побутових потреб (часто з бажанням зекономити), а не з міркувань безпеки.

Дехто покладаються на те, що сучасні камери відеоспостереження мають інфрачервоне підсвічування (невидиме для людського ока) і високу світлочутливість, але не враховують, що відеоспостереження не ефективне під час дощу, снігу, тому що інфрачервоне підсвічування відбивається від падаючих крапель або сніжинок, і зображення практично відсутнє – «сніжить».

Також, не береться до уваги той факт, що кут вбудованого інфрачервоного підсвічування в відеокамерах менше кута огляду камери. Крім того, якщо об’єкт не освітлюється, або освітлюється недостатньо або частково, для порушників більше спокуси проникнути на об’єкт, скориставшись цими недоліками і, тим більше, якщо на об’єкті відсутня професійна фізична охорона.

На сучасному ринку представлений досить широкий вибір сучасних світлових прожекторів різної потужності, дизайну і типів. Найбільш прогресивними є світлодіодні прожектори. Вони випускаються різної потужності, з різним кутом освітлення, з одним або декількома світлодіодами, з лінзами та без них. Так само зараз отримують широке визнання та застосування невеликі ліхтарі, що встановлюються по території спільно з ландшафтним дизайном (особливо це актуально для присадибних ділянок приватних будинків). Такі ліхтарі мають гарний дизайн, відмінно вписуються в екстер’єр, дають рівномірне підсвічування по території і, що важливо, енергоефективні. Існують ліхтарі зі вбудованими периметральними датчиками. Визначити, що це елемент охоронної периметральної сигналізації, практично неможливо, якщо не знати напевно. Крім того, по цим ліхтарям неможливо визначити висоту установки і напрям променів, що не дає визначити конфігурацію охоронної системи, і зростає ймовірність раннього виявлення порушника.

Часто, при неправильному плануванні освітлення, встановлюють один, але потужний світловий прожектор, який охоплює досить велику площу території. Наприклад, встановлюють один прожектор потужністю 0,5 кВт, який висвітлює з однієї точки певну територію. Його, як варіант, можна замінити 3-ма або 4-ма прожекторами потужністю 0,1 кВт. Так, це несе за собою додаткові витрати на більшу кількість кабелів і роботу з монтажу, але це разові вкладення. Ефективність від такого рішення, при правильному плануванні, набагато вище за рахунок меншого споживання електроенергії (а це наступні постійні витрати), при перегоранні одного з прожекторів, інші продовжують роботу, розмістити їх можна таким чином, щоб вони охоплювали більшу площину, особливо при складному рельєфі або забудові території. Так, вони не дадуть такого яскравого освітлення, але цього освітлення буде достатньо для того, щоб переглядати територію візуально при обходах, або за допомогою камер відеоспостереження. Крім того, освітлення буде більш рівномірне.

Основними допоміжними елементами систем освітлення є:

  • датчики руху, які включають освітлення при виникненні руха (особливо добре працює при спостереженні за територією через системи відеоспостереження);
  • датчики освітленості, які автоматично вмикають освітлення при певному рівні освітленості;
  • таймери (реле часу), які дозволяють вмикати / вимикати освітлення в заданий час (на заданий час) та інші.

Ще одним з елементів охоронного освітлення є інфрачервоні прожектори. Залежно від довжини хвилі інфрачервоних світлодіодів ці світлодіоди можуть бути видимі (світяться малиновим світлом) або не видимі людському оку. Інфрачервоні прожектори мають різну потужність, дальність і кути підсвічування. Таке підсвічування зручно використовувати для таємного спостереження за територією за допомогою відеокамер. З боку візуально об’єкт не висвітлюється, а насправді все може бути як на долоні у оператора відеоспостереження, оскільки для відеокамер такого підсвічування, як правило, досить. Однак у такого різновиду освітлення є побічний ефект – відсутність видимого освітлення може навпаки залучати зловмисників, тому до такого освітлення необхідно підходити вибірково. Сучасні системи відеоспостереження (як на базі відеореєстраторів, так і на базі комп’ютерних плат відеозахвату) мають релейні входи і виходи. Входи можуть бути як вбудовані, так і підключатися додатково в залежності від моделі.

Підводячи підсумки, хочеться сказати, що при грамотному підході до побудови системи безпеки об’єкту, що охороняється в комплексі, враховуючи, нюанси охоронного освітлення – ризик проникнення зловмисника непоміченим на територію, що охороняється, прагне до нуля. При цьому витрати на технічне оснащення не такі вже й великі, в порівнянні з можливими збитками, які можуть нанести зловмисники, а поточні витрати (наприклад, на оплату електроенергії) можна істотно знизити, якщо грамотно розробити і впровадити комплекс заходів з безпеки об’єкта.

Володимир Костюк ©, 2014р.

Ці входи можна задіяти спільно з охоронним освітленням. Наприклад, при включенні прожектора (на рух) – на моніторі відеоспостереження може розгортатися зображення з певною камери, яка переглядає ділянку, освітлювану цим прожектором. Поворотна камера може повертатися в потрібний квадрат, можуть включатися звукове сповіщення, висвітлюватися напис, відправлятися e-mail і багато іншого, в залежності від функціональності системи.